Freedom Universe to nie tylko festiwal. To przede wszystkim idea, marzenie i świadomość, że każdy człowiek ma moc, by kreować swoją własną rzeczywistość. I tak oto spotykamy się. Grupka marzycieli z pomysłem na świat pełen miłości i zrozumienia.

Zaczęło się od stworzenia domu. Przestrzeni bezpiecznej i niezależnej. Freedom Residence. Najpierw jako grupa przyjaciół, między sobą, rozpoczęliśmy pewien eksperyment – zwany życiem. Pomału otwieraliśmy się na nowe osoby, zapraszając do uczestnictwa; organizując spotkania, warsztaty. Wreszcie decydując się na stworzenie jednego, dużego wydarzenia – FRUŃ Freedom Universe Festival. Podczas całej tej drogi przyświecały nam pewne ideały. Stworzyć musieliśmy konstrukt nadający kształt i kierunek naszej wspólnej drodze. Oto kilka wartości, z których zbudowany jest nasz świat:

1. Zrozumienie. Każdy z nas jest na jakimś etapie swojej drogi. Niektóre z nich bywają trudne i bolesne. Jakże ciężko żyje się w świecie, gdzie wszyscy zawsze muszą się uśmiechać? Uśmiechaj się, kiedy jesteś szczęśliwy. Płacz, kiedy jest ci źle. Nie musisz już niczego tłumić. Pozwól sobie, zrozum, zaakceptuj, odpuść. Jesteś bezpieczny. Jesteś wśród przyjaciół. Nikt nie przyjechał tu po to, by cię oceniać. I ty postaraj się nie oceniać nikogo. Czyjeś zachowanie cię niepokoi? Nie bój się spytać. Może ktoś potrzebuje rozmowy, przytulenia, a może potrzebuje ciszy lub samotności. To wszystko jest w porządku. Bo kiedy z szacunkiem przejdziemy przez te bolesne chwile, w pełni otwartości dołączyć możemy do radosnej celebracji życia.

2. Szacunek. To jedno słowo znaczy tak wiele. Szacunek i uważność. Cokolwiek napotykamy na swojej drodze ma powód swojego istnienia. Zastanówmy się dobrze zanim podejmiemy decyzję o ingerencji. Jaki będzie skutek naszego działania? Jeśli możemy wywrzeć wpływ pozytywny to fantastycznie, warto podjąć działanie. Niech każdy nasz czyn podjęty będzie świadomie i z miłością.

3. Ekologia. Nasz festiwal powstaje w najpiękniejszych okolicznościach natury, byśmy wszyscy mogli poczuć jej bliskość i niezwykłą siłę. Bardzo ważne jest dla nas, by nasza obecność nie wpłynęła szkodliwie na otaczającą nas przyrodę. Idąc o krok dalej, chcemy skłaniać do refleksji. Możliwie największa część budulca użytego do stworzenia dekoracji jest pochodzenia naturalnego (Scena Korzeni) lub pochodzi z recyklingu ( Scena Kosmosu, Międzygalaktyczny Portal). Wszystkie materiały wracającą później na swoje miejsce. Po zakończeniu festiwalu przez wiele dni organizatorzy wraz z wolontariuszami wspólnie zajmują się segregacją odpadów – dlatego prosimy – wrzućcie śmiecia na śmiecia miejsce, te kolorowe worki mają swoje zastosowanie. :)

4. Miłość i dobra energia. Tutaj wszyscy jesteśmy rodziną. Starajmy się dzielić tym co najlepsze. Nie tylko podczas festiwalu, ale każdego dnia. Wielu ludzi jest niezadowolonych ze swojego życia, bombardują nas swoimi emocjami. Ale to do nas należy decyzja czy przyjmiemy do siebie tę energię. Wcale nie musimy tego robić. Wszyscy jesteśmy absolutnie cudownymi istotami. Wbrew temu co przez lata wielu z nas wmawiano, nie mamy czego się wstydzić ani za co przepraszać. Mamy prawo być szczęśliwi, dążyć do własnego szczęścia, a kiedy je osiągniemy – dzielić się nim. Chcemy, aby wszyscy uczestnicy podczas festiwalu doświadczyli poczucia miłości, pełni, bezpieczeństwa, a co za tym idzie otwartości i wolności ekspresji. Uwolnijmy swój wewnętrzny potencjał. Wszyscy jesteśmy cudem.