Czemu jako festiwal dbamy o ekologię?

Każdy z Nas jest częścią przyrody, więc intuicyjnie pragniemy, aby festiwal, który tworzymy powstawał w symbiozie z naturą, która nas otacza.
Chcemy stworzyć Wam warunki, w których możecie BYĆ czując się całkowicie wolnym. Wolnym również od poczucia, że mogliście się zachować bardziej ekologicznie.
Nie będziemy jednak Wam niczego zakazywać, a jedynie dawać możliwości i wskazówki jak generować mniej zanieczyszczeń i podejmować świadome decyzje.

Proekologiczne podejście wcale nie musi być uciążliwe, wystarczy iść małymi krokami wdrażając jedną drobną zmianę na raz. Nie jest to tak skomplikowane, gdy pomyślisz, że żyjemy na przepięknej planecie, ale z ograniczonymi surowcami. Jeśli będziemy je mądrze wykorzystywać da nam to szansę na oddychanie czystym powietrzem, picie czystej wody czy jedzenie zdrowej żywności. Szczera miłość do siebie zaczyna się od pozwolenia swojemu ciału żyć w zdrowiu. A jak to zrobić inaczej niż przez pełne oddychanie i dobrej jakości pożywienie i picie?
Aby to jednak było możliwe warto ukierunkować swoje działania w zrównoważoną stronę, w której nie marnujemy surowców na jednorazowe rozwiązania i staramy się świadomie podejmować wybory.
Pierwszym krokiem jest zadawanie sobie kilku pytań przed codziennymi wyborami;
- Czy ja naprawdę tego potrzebuje?
- Czy zamiast kupować mogę naprawić to co już mam?
- Jeśli nie, to czy mogę to nabyć z drugiego obiegu lub pożyczyć?
- Czy jeśli już to się zużyje to będzie mogło być poddane recyklingowi, by ponownie trafić do obiegu?
- Czy produkcja tego jest przyjazna środowisku?
Głosujemy każdą złotówką, a coraz większe liczby świadomych konsumentów wywierają wpływ na duże firmy, dopasowujące się do naszych upodobań.
Dlatego warto nabierać świadomości, co tak naprawdę stoi za tym, co wybieramy i wspierać tylko to w co wierzymy.

Jakie działania podejmujemy na FRUŃ, żeby być zrównoważonym festiwalem?
- Infrastruktura w kierunku zero-waste – cała infrastruktura jest postawiona naszymi rękami, a materiałów do budowy zawsze staramy się szukać z drugiego obiegu.
- Segregujemy odpady – przygotowujemy kosze do segregacji wraz ze wskazówkami jak to robić. W trakcie i po festiwalu ponownie segregujemy wszystkie worki, żeby mieć pewność, że jak najwięcej śmieci trafi do ponownego obiegu.
- Dekoracje zero-waste – do tworzenia dekoracji wykorzystujemy rzeczy odzyskane z recyklingu lub pobrane z natury. Scena Korzenie powstała ze zgromadzonych przez nas pozostałości leśnych, a Scena Kosmos z odpadów zapożyczonych z sortowni. Po festiwalu każda jedna dekoracja jest przez nas skrupulatnie rozkładana i segregowana. W tej dziedzinie udaje nam się być prawie całkowicie zero waste i jesteśmy z tego dumni!
- Woda pitna – zachęcamy do korzystania z kranu z wodą pitną, zamiast zakupów produktów w jednorazowych opakowaniach.
- Kompostowniki – nadajemy drugie życie resztkom jedzenia robiąc z nich nawóz, a Wam chcemy pokazać jak samemu można to zrobić.
- Tablice Edukacyjne – udostępniamy Wam stworzone przez nas materiały edukacyjne z praktycznymi i prostymi wskazówkami jak podejmować eko wybory.
- Ekologiczne Toalety – korzystamy z własnoręcznie wybudowanych toalet kompostujących, zamiast tych wykorzystujących chemikalia.
- Panele Fotowoltaiczne – razem z Ethy tworzymy punkt ładowania elektroniki z energii słonecznej.
- Przewodniki Eko dla uczestników, wystawców, wolontariuszy i artystów – chcemy, by każdy kto współtworzy festiwal rozumiał nasze wartości, dlatego każda osoba maczająca palce w festiwalu dostaje od nas ekoprzewodnik.
- Ograniczamy pety – dbamy o wszechobecne popielniczki, a dla chętnych rozdajemy ich podręczne wersje na bramce.
- Stoisko Eko dla dzieci – wspólnie z Ethy i NaGramy tworzymy miejsce zabaw i edukacji ekologicznej.
- Odchodzimy od jednorazówek – krok po kroku odchodzimy od jednorazowych rozwiązań w punktach gastronomicznych. Jeśli masz możliwość zachęcamy Cię do zabrania własnych naczyń i sztućców!
- Gadżety festiwalowe less waste – nasze koszulki festiwalowe pochodzą z drugiego obiegu, a Was zachęcamy do przywiezienia swoich starych ubrań. Możecie nadać im nowe życie nanosząc logo FRUŃ naszym sitodrukiem.
- Serwujemy wegetariańsko i wegańsko – wszystkie punkty gastronomiczne działające na naszym terenie propagują dietę bezmięsną.
Zachęcamy Was do przywożenia ze sobą swoich naczyń, sztućców, kubków i butelek na wodę! Pomoże nam to w znacznym stopniu zredukować ilość śmieci.



•

Poradnik EKOfestiwalowicza
- Szanuj wszystko co Cię otacza – siebie, innych ludzi, zwierzęta, przyrodę i infrastrukturę.
- Zabierz ze sobą wielorazowe naczynia, sztućce i butelkę. W pobliżu każdego punktu gastronomicznego zapewniamy umywalki, aby ich mycie było bezproblemowe. Na terenie festiwalu będzie też kran z wodą pitną, więc nie ma potrzeby zaopatrywania się w plastikowe butelki z wodą.
- Segreguj śmieci – przygotowujemy liczne kosze do segregacji wraz z wskazówkami i sugestiami.
- Kupuj tylko tyle ile potrzebujesz. Spodziewaj się spotkać mnóstwo niesamowitych wystawców i smacznego jedzenia. Pamiętaj jednak o przemyślanych wyborach- kupuj tylko to, czego rzeczywiście potrzebujesz.
- Wrzucaj resztki jedzenia do kompostowników, które przygotowaliśmy dla Was w każdej ze stref gastro. W ten sposób odpady zamiast trafić na wysypisko zyskują drugie życie jako nawóz!
- Jeśli palisz, pamiętaj, żeby nie wyrzucać petów na ziemię. Dobrym miejscem dla nich będzie pojemnik na zmieszane, liczne popielniczki lub podręczne papierośnice, które za dowolną opłatą można pobrać na bramce.
- Korzystaj z transportów zbiorowych. Sprawdź opcje wspólnych przejazdów na naszej grupie na Facebooku FruńMY, lub skorzystaj z pociągu. Spacer ze stacji kolejowej Tuczno Krajeńskie na teren festiwalu trwa 60 minut.
- Jeśli chcesz nadać drugie życie swojej koszulce czy torbie możesz wykorzystać naszą prasę festiwalową, żeby nanieść logo FRUŃ. Jeśli nie masz nic wolnego – nie martw się – koszulki festiwalowei, które będziemy sprzedawać na festiwalu pochodzą z drugiego obiegu.
- Ładuj swoją elektronikę na stacji fotowoltaicznej.
- Go offline. Sugerujemy odłożyć telefon i pozwolić sobie być tu i teraz.
- Zdobądź nową wiedzę w naszym kąciku ekologicznym! Przygotowaliśmy dla was tablice z praktycznymi i ciekawymi wskazówkami jak ekologicznie stąpać przez życie.
- Wszystkie dzieci zapraszamy do strefy Ethy na całodzienne atrakcje i zabawy ekologiczne.
- Zachęcamy do korzystania z naturalnych kosmetyków do mycia. Szczególnie polecamy naturalne mydła i szampony w kostkach.
- Szanuj sen innych i nie drzyj japy nocną porą wśród namiotów.
- Akceptujemy elektroniczne wersje biletów, nie musisz nic drukować.
Wyjeżdżając zabierz ze sobą wszystkie swoje rzeczy, nie zostawiając śmieci.
•
Poznaj naszego partnera, dzięki któremu powstanie eko kącik dla najmłodszych!

Ethy to eko hub tworzący największą na świecie świadomą ekologiczną społeczność konsumentów, producentów oraz usługodawców. Główną misją Ethy jest ochrona środowiska i zdrowia wszystkich ludzi, promocja życia w duchu zero waste oraz zahamowanie zmian klimatycznych spowodowanych nadmierną i bezsensowną konsumpcją. Ethy Maps to eko mapa świata, skupiająca biznesy oferujące przyjazne środowisku produkty i usługi oraz działające w myśl zasad etycznego i sprawiedliwego handlu. Akademia Ethy promuje ideę zrównoważonego rozwoju, ekologicznego podejścia do życia i transparentnego łańcucha produkcji.

Jak działa Ethy?
Łączy przez wirtualną, ekologiczną mapę świata wskazującą miejsca prowadzone w duchu eko i zero waste oraz organizacje działające zgodnie z polityką sprawiedliwego handlu. Eko projektom przyznaje zielone odznaki Ethy, dzięki którym łatwo możesz znaleźć eko punkty w takich kategoriachi jak: wymianki, knajpy kawiarnie, sklepy, usługi (np. SPA czy krawiec), noclegi czy farmy.
Edukuje przez Akademię Ethy, która jest bazą wiedzy na temat zrównoważonego stylu życia. Można tam znaleźć artykuły, podcasty, filmy oraz szeroko pojętą proekologiczną sztukę. By tworzyć dobre jakościowo treści, Ethy współpracuje ze specjalistami i pasjonatami z dziedziny ekologii i zdrowia z całego świata, a także z artystami. Chcesz dzielić się wiedzą o życiu ekologicznym na co dzień? Tworzysz sztukę inspirowaną naturą? Zgłoś swoją pracę do Akademii Ethy!
Wspiera marki, eko projekty i organizacje, którym zależy na zrównoważonym biznesie. Przeprowadza audyty, projektuje eko transformacje i pomaga przejść biznesom na zieloną stronę mocy!
Ethy to globalny eko hub tworzący społeczność, dla której ekologia jest stylem życia, a nie chwilową modą.