PROGRAM STREFY:
CZWARTEK:
15:00-16:45. – Zachowanie bioróżnorodności flory: zagrożenia oraz ochrona. Co możemy zrobić, aby cieszyć się pięknem rodzimej flory? Warsztaty na temat ekologii. – Adrian Gałązka
PIĄTEK:
12:00-13:30 – Warsztat w nurcie głębokiej ekologii. Rytułał ponownego połączenia z Mamą Ziemią – Patrycja Stukator, CZUJĘ LAS
13:30-16:00 – Tworzenie kolaży analogowych z makulatury – Hanna Czupajło
16:00-17:30 – Dotykając śmierci czyli o innym spojrzeniu na biedronkę – Paweł Jaszczuk
17:30-19:00 Ocalić Kadam – czyli ratowanie lasu w Ugandzie – Bartek Zobek
SOBOTA:
11:00-13:00 Kreatywne przerabianie ubrań – Magdalena Kosiewicz
13:00-16:00 “Oby moje dzieci miały tylko troszkę gorzej niż ja” – być albo nie być rodzicem w dobie zmian klimatu. – Julia Starościc
16:00-17:00 – Jak zostać bohaterem planety – Monika Habrzyk i Karolina Gurgul
17:30-19:00 Wodniczka, smartfon i karton mleka – Paweł Jaszczuk
Zachowanie bioróżnorodności flory: zagrożenia oraz ochrona. Co możemy zrobić, aby cieszyć się pięknem rodzimej flory? – Adrian Gałązka
Podczas wykładu poznamy zagadnienia związane ekologia i ochroną bioróżnorodności rodzimych gatunków flory. Dowiemy się czym są gatunki obce i inwazyjne i jak przeciwdziałać ich rozprzestrzenianiu się. Poznamy zagrożenia płynące z nadmiernej ingerencji w naturalne siedliska przyrodnicze. Zapoznamy się z praktycznymi metodami, jakimi możemy chronić naszą rodzimą florę i tym samym zachować jej bioróżnorodność. Dowiemy się jakie gatunki są obecnie chronione we florze Polski oraz jakie są metody ich czynnej ochrony siedliskowej. Każdy uczestnik wykładu weźmie udział także w spacerze terenowym, podczas którego nauczy się rozpoznawać gatunki obce i inwazyjne, które stanowią konkurencję dla naszych rodzimej flory. Ponadto nauczymy się, w jaki sposób można wykorzystać i przetwarzać w praktyczny sposób gatunki
__________
Warsztat w nurcie głębokiej ekologii. Rytułał ponownego połączenia z Mamą Ziemią – Patrycja Stukator, CZUJĘ LAS
Podczas tej sesji poczujemy swoje ciało, jako część Ziemi. Nasz naskórek stanie się taflą oceanu, a trawa połączy się z naszymi włosami. Cofniemy się do czasów, kiedy pierwsze organizmy i istoty zaczęły żyć i współżyć. Przypomnimy sobie, jak to jest być komórką, rybą, gadem, drzewem, pierwszym ssakiem – pobudzimy swą ekologiczną jaźń. Głęboka medytacja połączona z ruchem ciała pozwoli nam poczuć, że jesteśmy w silnej relacji z każdym żywym bytem na tej planecie.
__________
Tworzenie kolaży analogowych z makulatury – Hanna Czupajło
Kolaż towarzyszy mi od lat. Jest dla mnie formą sztuki, w której wyrazić się może każdy, która nie ma ograniczeń i się nie nudzi. To, co już istnieje w jakiejś formie, możemy przetworzyć, połączyć w świeży sposób, uzyskując niespodziewane znaczenie i jakość. Zderzając często pozornie niepasujące do siebie elementy, tworzymy nieistniejący wcześniej sens, nadając połączonym częściom nowy wymiar. Kolaż analogowy jest mi szczególnie bliski, ponieważ pozwala wykorzystać już wyprodukowane materiały oraz stworzyć coś pięknego i żywego z czegoś zapomnianego i zakurzonego.
Wszelkie potrzebne materiały będą dostępne na miejscu. Jeśli macie jakieś własne, które chcecie wykorzystać (stare zdjęcia, albumy, gazety, grafiki) – zachęcam do zabrania!
__________
Dotykając śmierci czyli o innym spojrzeniu na biedronkę – Paweł Jaszczuk
Biedronka jest brutalnym i bezwzględnym drapieżnikiem, który rozrywa swoje ofiary i je pożera. Lądzień czerwonatka zjada potomstwo innych zwierząt. Ameba otacza ofiary swoim ciałem i trawi je gdy te jeszcze żyją. To wszystko dzieje się wokół nas. Przyroda jest nieustannym cyklem życia i śmierci, tworzenia i gnicia. Często brutalnym, bezwzględnym i obrzydliwym według ludzkich kategorii. Dlaczego tak trudno jest nam patrzeć gdy wilki pożerają młode lub chore sarny? Dlaczego widzimy tylko „kwiatki i motylki” a nie dostrzegamy tego co kryje się „pod liściem”? Zapraszam na wykład o „ciemnej stronie Natury” i dyskusję o tym dlaczego tego nie dostrzegamy.
__________
Ocalić Kadam – czyli ratowanie lasu w Ugandzie – Bartek Zobek
O tym jak Bartek postanowił uratować las w Ugandzie poprzez wyznaczenie tam szlaków na wzór szlaków PTTK i rozwinięcie zrównoważonej turystyki. Czy to się udało? Usłyszycie nie tylko o egzotycznych przygodach i ciekawostkach na temat rdzennych plemion, ale też zobaczycie zapierające dech w piersiach zdjęcia.
__________
Kreatywne przerabianie ubrań – Magdalena Kosiewicz
Zapraszam na warsztaty z kreatywnego przerabiania ubrań. Warsztaty rozpoczniemy od wybrania ubrania, które można zakupić na miejscu lub przynieść coś swojego o ile masz taką ochotę koleżanko i kolego. :) Porozmawiamy o kolorach jakie lubicie aby bardziej kolorowe stało się Nasze życie. Zrozumiecie sami jak obszerne ich gamy są Waszymi dobrymi kumplami. Otworzymy Nasze serca na barwy jakie czujecie a jeszcze sami o tym nie wiecie. Poczuj odcień swojej miłości aby móc zacząć działać w przestrzeni swej kreatywności. Przenieś to wszystko na tworzenie pięknego ubrania a będziesz wdzięczny za progres swojego wewnętrznego rozrastania. Po skończeniu pokaż swoje dzieło i opowiedz co Cię do niego natchnęło. Nie zapomnij zabrać ze sobą dobrego humoru :). Do zobaczenia w przestrzeni kolorów.
__________
“Oby moje dzieci miały tylko troszkę gorzej niż ja” – być albo nie być rodzicem w dobie zmian klimatu. – Julia Starościc
Na ile WZROST POPULACJI ma realny wpływ na środowisko i KLIMAT? Czy ANTYNATALIZM to tylko moda? Co czują młodzi RODZICE gdy myślą o przyszłości swoich dzieci w związku z katastrofą klimatyczną?
Zapraszam na pełną empatii i wyrozumiałości dyskusję na tematy, które uchodzą za kontrowersyjne. Poszukamy możliwie najbardziej etycznych postaw tak w kontekście rodzicielstwa, jak i nierodzicielstwa. Porozmawiamy otwarcie o naszych wizjach PRZYSZŁOŚCI i spróbujemy na nowo nazwać EMOCJE związane z Ziemią i utratą “naturalnego”.
Dla kogo jest to spotkanie?
Dla Ciebie, jeśli masz dzieci, lub dopiero planujesz je mieć i jednocześnie przejmujesz się klimatem. Również, dla Ciebie jeśli nie chcesz mieć dzieci, lub jeśli czujesz, że jesteś jeszcze za młoda/y na myślenie dzieciach. Niezależnie od Twojego podejścia do zakładania rodziny, jesteś mile widziana/y.
__________
Jak zostać bohaterem planety – Monika Habrzyk i Karolina Gurgul
Wykład dotyczący problemu zaśmiecenia, zaprezentowanie platformy Planet Heroes jako narzędzia do wspierania akcji ekologicznych, przedstawienie nowo-powstałej aplikacji Let’s Do It! do prezentowania pozytywnych działań ekologicznych.
__________
Wodniczka, smartfon i karton mleka – Paweł Jaszczuk
Postęp jest nierozerwalną częścią naszej cywilizacji. Konsumpcja wiąże się ściśle z postępem i nami jako ludźmi. Coraz mocniej wykorzystujemy Przyrodę. Ziemia nie ma nieskończonej ilości zasobów. Postęp technologiczny potrzebuje nowych pierwiastków, których to wydobycie niszczy środowisko w inny sposób niż dotychczas. Czy jest szansa dla Nas jako Ludzkości, czy „smartfony” dokończą proces „zabijania Planety” rozpoczęty przez „kolej parową”? Gdzie w tym wszystkim ochrona przyrody? Zapraszam na wykład o zagrożeniach związanych z postępem i dyskusję o tym czy jest szansa na znalezienie balansu pomiędzy konsumpcją a ochroną przyrody.