Afrykańskie bębny djembe to żywioł, zabawa, ale też cierpliwość, współpraca, wspólne uziemienie i celebrowanie trwającej chwili. Trochę koncentracji, trochę sportu, aktywność intelektualna, trochę transu oraz przyjemność i satysfakcja ze wspólnego muzykowania. Gra na bębnach przysparza dużo uśmiechu i radości, rozwija koordynację ruchową oraz zręczność. Muzyka bębnów sprzyja relaksowi. Niweluje stres i odpręża a zarazem jednoczy i integruje. Warsztat polega na zabawach rytmicznych, takich jak m.in. powtarzanie i zapętlanie fraz różnej długości, odpowiadanie na sygnały muzyczne, również wyklaskiwanie i werbalizacja dźwięków. Repertuar opiera się na autentycznych afrykańskich układach rytmicznych. Zalety bębnienia można mnożyć, ale najlepiej po prostu samemu tego doświadczyć.

BIO:
Paweł Sasim – etnolog, podróżnik, instruktor gry na bębnach afrykańskich, lightworker, miłośnik dźwięków zafascynowany różnorodnością kulturową świata, operator terapeutyzujących instrumentów, organizator i uczestnik spotkań w kręgu. Swoją przygodę z bębnami afrykańskimi (djembe, dunduny) rozpoczął na początku 2008 r. u Piotra Burka (Czerwone Drzewo, Sambal). Rok później dołączył do Bloco Pomerania, gdzie pod czujnym okiem Rafała Krzanowskiego rozpoczął naukę gry na surdo – basowym bębnie wykorzystywanym w ulicznej sambie rodem z Rio. Następnie nawiązał współpracę z Leszkiem Wiszniewskim w zespole Afrique Sogue, prezentującym tradycyjne pieśni, muzykę bębnów oraz taniec afrykański. Uczestnik niezliczonej ilości warsztatów prowadzonych przez znakomitych afrykańskich wirtuozów djembe (m.in Famoudou Konate, Mansa Camio, Babara Bangoura, Petit Adama Diarra, Dartagnan Camara i wielu innych).

 

Od 2013 sam uczy gry na bębnach afrykańskich oraz występuje ze swoimi uczniami. W  2015 r. zainicjował w Szczecinie wieczór muzyczny “W Kręgu Afrykańskich Rytmów”, który przerodził się w Festiwal Kultury Afrykańskiej – Africa Trip. W lutym 2018 i 2019 podróżował do Conakry w Gwinei (Afryka Zachodnia), gdzie ćwiczył m.in z muzykami z Baletu Narodowego Gwinei „Bal African”. Był jednym z założycieli grupy Tocomala, skupiającą aktywnych szczecińskich bębniarzy, zasilał skład zespołu Sambal – pionierów samby w Polsce, uczestniczył w Bloco X zrzeszającym sambistów z całej Europy oraz w spotkaniach ogólnopolskiej grupy DjembePRO. Od 2020 r., jako dyplomowany uczeń Łukasza Mazurka, prowadzi terapeutyzujące i relaksacyjne sesje podróży dźwiękowych z wykorzystaniem m. in. mis tybetańskich, gongów, bębna szamańskiego i shruti boxu. Działa pod szyldami „Uderz w Bęben” i „Masa Misy”. Członek szczecińskiego kolektywu powstałego przy Ośrodku pracy z ciałem i terapii – Namaste. Współzałożyciel Fundacji Pierwotna Baza.